Když je klídek, jde to lépe

Často se setkávám s tím, že rodiče hledají pro svoje děti nějaký návod jak udělat, aby se dětem ve škole dařilo lépe, aby je škola bavila. Jsem vždycky ráda, že jim mohu pomoci. ANO, pomoc opravdu existuje, jde to, má to ale jeden háček, jedno ALE. Nic totiž není zadarmo, nic se neděje samo. Vždycky se musí něco pro to udělat. Nemusí to sice být nijak složité či náročné, něco málo se ale přece udělat musí.

Můj návod, jak dětem se školou pomoci, spočívá v pravidelném cvičení. Ano, čtete správně, ve CVIČENÍ. V provádění jednoduchých a zábavných cviků, které pomohou vašim dětem lépe se soustředit, propojit obě mozkové hemisféry, zlepšit jemnou motoriku. Můžete využít letní prázdninové pohody pro přípravu na školu.

edovo-cvicici-karty-ebookA4-sirka.indd

Když pracuji s dětmi (jak individuálně, tak i ve skupinách na kurzech ARTE hrátky nebo v kurzech SNADNÉ UČENÍ), vždycky cvičíme a používáme Edovy cvičící karty. Zažívám obrovskou radost, když spolu s rodiči pozorujeme u dětí někdy velké, jindy alespoň drobné zlepšení. Děti samy nám dávají zpětnou vazbu, že je cviky s Edou baví, že se jim daří lépe se soustředit. Učí se jejich prostřednictvím používat různé techniky a cviky, které potom umějí využít ve svůj prospěch. Je ale důležité cviky pravidelně opakovat.
Potom děti i jejich rodiče vidí, že vše jednoduše funguje.

Vždycky, když se zavádí do života něco nového – nějaké nové pravidlo, nový návyk, změna – chvíli trvá, než si na to zvykneme a tuto novinku přijmeme.
Říká se, že pro zavedení a přijetí je potřeba vydržet minimálně dvacet jedna dní (či opakování), při kterých si projdeme fází radostného nadšení a očekávání velké změny, ale také pochybování, zda to má smysl, a stádiem, kdy máme chuť se na to nově zaváděné vykašlat. Po těchto jednadvaceti dnech/opakováních už si na novou činnost zvykneme.

Tento proces při zavádění nové činnosti do našeho života funguje vždycky a u každého bez rozdílu věku. Pokud se jedná o naše děti, tak my, dospěláci – rodiče, jim můžeme jít pouze příkladem, jak nový návyk do života zařadit. Ukážeme jim, zda jsme vytrvalí, nebo jestli se vzdáváme rychle svého cíle. Můžeme je podpořit – být s nimi, anebo nebýt. Můžeme ale také říct, že to nemá cenu, že na to nemáme čas, a najít si nějakou oblíbenou výmluvu. Je jen na nás, jak budeme či nebudeme své děti podporovat a motivovat.

Jsou prázdniny, vyou were redíce jak polovina jich už je za námi. Je čas pohody bez domácích úkolů, bez kroužků… Prostě takový klídek a žádný, jak rádi říkáme, stres :-). A to je ten nejlepší čas, kdy začít dělat věci, které se nám dělat moc nechtějí, na které nemáme chuť a přitom víme, že bychom je dělat měli.

Máme teď více prostoru si hrát, vymýšlet inovace. Nemusíme nikam pospíchat, tak můžeme zkoušet různé varianty, můžeme vymýšlet a zapojit fantazii, jak by to bylo asi lepší. Můžeme také zapojit babičku a dědu, můžeme si společně hrát a bavit se.

Za pár týdnů začne škola. Naskočíme zpátky do školního režimu, a všechno, na co jsme o prázdninách chtěli zapomenout, se opět zjeví před námi a rychle se připomene. Budeme potřebovat, aby až se naše děti vrátí do školních lavic, je to ve škole bavilo a chodily tam rády. Bohužel tomu  tak ale často nebude, vše zůstalo při starém. Jaké překvapení, že… 🙁

Začneme řešit kroužky, domácí úkoly, soustředění našich dětí a budeme rychle potřebovat něco, co nám pomůže situaci zvládnout. Během školního roku řešíme vše v rychlosti, nemáme na nic čas. A přitom jsme to mohli udělat teď v klidu prázdninových dní. Když začneme problém řešit již teď beze spěchu o prázdninách, nemusí ve školním roce vůbec nastat!

A jak tedy na to?

Když jsem říkala CVIČENÍM, myslela jsem tím cvičení zábavnou a nenáročnou formou.

Cvičím – bavím se – hraju si

karty-komplet-minMožná znáte Edovy cvičící karty, které zábavnou formou pomáhají nejen dětem uvolnit jejich tělo. Pokud se uvolní tělo, uvolní se s ním také vnímání a prožívání. Když nejsme uvolnění (jsme tzv. stažení), míváme problémy se čtením i psaním, je potom i velmi obtížné zapojit jemnou motoriku.

Pokud v našem těle nefunguje vše, tak jak má, je velmi složité se soustředit. Svalová nerovnováha také zabraňuje možnosti jasně a bez problémů myslet, volně a čitelně psát.

Proto doporučuji teď, když je ještě klídek, začít cvičit. Cvičení vám zabere pět minut času a připraví vaše děti do školy, teď když máte více času a můžete cvičení pojmout jako hru. Můžete vymýšlet různé varianty cviků. Bude vás to bavit, budete se společně smát, a to vás spojí s dětmi ještě více dohromady. Tak jako vše, co se dělá společně. Trávíte tak společně čas, máte společné zážitky a můžete se těšit z pozitivních výsledků vašeho snažení. A to už přece stojí za to vyzkoušet, že?

DVĚ karty zdarma

A aby pro vás bylo cvičení radostnější, mám pro vás
dvě Edovy karty úplně ZDARMA!

Přeji vám krásné léto

Zdeňka Šulcová
Už více než 10 let pracuji se ženami a ukazuji jim cestu, jak objevit samu sebe Pomáhám jim najít sílu a odvahu udělat svůj první krok a být šťastná a spokojená žena.   Jsem autorka a lektorka sebe-rozvojových kurzů pro vás, potkat se můžeme také na individuálních konzultacích. Pracuji s dospělými i dětmi. Jsem přesvědčená, že pouze šťastná máma může vychovat šťastné děti.   Setkat se můžeme také na živých kurzech, které pro vás připravuji. Provázím vás také on-line kurzy a podporuji ve FB skupině Šťastná a spokojená žena.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.