Když nechceš mluvit, maluj :-)

Nestíhám… Jsem ve stresu… Nemám peníze…  Až…

Znáte to také, říká se tomu VÝMLUVY. Proč to či ono nejde, nedaří se apod. Možná si málokdo uvědomuje, že všechno co prožíváme, jak se při tom chováme, vnímají a přebírají jako vzorce chování naše děti. Mají někdy v nás, rodičích obrovský handicap.

stresMožná, že jsme se to naučili také od svých rodičů. Nevážíme si sami sebe, naše sebevědomí je na bodu nula. Rádi hledáme viníky našich chyb a problémů všude jinde, hlavně ne u sebe.

Setkávám se také s tím, že dospělí nedokážou přijmout zodpovědnost za svůj život a do určité doby i život svých dětí. Rodiče nerespektují svoje děti, ale často direktivně a bez možnosti diskuze určují a rozhodují co a jak je správně. Někdy nedávají svým dětem možnost učit se.

Někdy sami ani nevědí, jak na to.

 

Několik let pracuji s lidmi, často rodiči, kteří přivedli svoje děti, které „mají problém“.

PROBLÉM – pojmenujte ho? Umíme to? Víme, jaký máme problém? Často ani dospělý člověk, nedokáže přijmout, neumí, neví … nebo nechce vědět. Někdy máme pocit, že problém je všechno kolem nás.

A co naše děti? To jsou vzácné bytosti, které velmi často vědí. Vědí co a jak, co by si přály a co je pro ně dobré. My rodiče je však často neslyšíme.

To, co zde píšu, si pravidelně ověřuji na kurzech, které pořádám. Ať se jedná o jednorázové či dlouhodobější akce. Vždy děkuji za to, že jsem tam mohla být. Být přítomna moudrosti a čistotě v dětských duších. Často jsem také přítomna zázrakům, pochopení a přijetí jejich rodičů.

Napadá Vás otázka, jak je to možné, co dělat a jak pracovat? Abychom dostali odpovědi, od dětí, které např. nejsou moc sdílné, nechce se jim spolupracovat nebo úplně nevědí jak na to?

když nechceš mluvit, maluj

Jako prostředek komunikace používám jakékoliv výtvarné vyjádření.

K výtvarnému vyjádření, kreslení a malování většinou nemusíme naše děti nutit, baví je to, je to pro ně hra, která nám může ukázat spoustu pravdy o jejich životě. Na obrázcích, které děti vytvoří, se objevují vědomá, ale i nevědomá přání. Lze rozpoznat, co má dítě rádo, co ho zajímá, ale také to, co ho trápí.

Obrázkem většinou dokáže dítě říct více než slovy, hlavně v době, kdy ještě úplně neovládá jazyk a nedokáže najít správná slova pro svoje vyjádření. Řeč je sice nejobvyklejší prostředek naší komunikace, pro mnohé však není jednoduchá. Velmi často si uvědomujeme, že nedokážeme slovy popsat to, co cítíme uvnitř sami sebe, svoje pocity, problémy, emoce.

Slova mohou být někdy zrádná, mohou být špatně zvolena, jinak pochopena a situace, ve které zazněly, tím může být zkreslena. U dětí se toto děje velmi často, protože různým slovům nerozumí, nechápou jejich význam.

malování

Malování a kreslení je takové nevědomé psaní. Možná někdy dokážeme nakreslit to, co bychom se nikdy neodvážili napsat na papír. Když je něco napsané, je to většinou jasně dané, i s rizikem špatného pochopení daného textu. Když je něco nakreslené, je zde ponechaný ještě prostor pro osobní interpretaci každého z nás a také prostor pro určité tajemství toho, kdo obrázek nakreslil, často právě zpětná vazba vede k vnitřnímu pochopení.

Kresbou může dítě sdělit to, jak se cítí, jak vidí svoje okolí a vnímá vztahy okolo sebe. V rodině, ve škole, mezi kamarády. Díky tomu dokáže pochopit svůj pocit, pocit a emoci druhého člověka, kamaráda. Zároveň se tak podporuje schopnost dětí přemýšlet o tom, co, proč a jak tvoří a také co se kolem nich děje.

Proto zkuste dnes doma nezapínat televizi, půjčit si od dětí pastelky nebo i jiné barvičky a společně něco namalovat. Nic vás nenapadá? Můžete namalovat třeba to, co se vám dnes hezkého přihodilo 🙂 , jeden z tipů o kterém píšu  v e-booku 8+1 tip… a „Život je radost“.

Přeji vám krásné vymalované chvíle s dětmi a pastelkami 🙂

Zdeňka Šulcová
Už více než 10 let pracuji se ženami a ukazuji jim cestu, jak objevit samu sebe Pomáhám jim najít sílu a odvahu udělat svůj první krok a být šťastná a spokojená žena.   Jsem autorka a lektorka sebe-rozvojových kurzů pro vás, potkat se můžeme také na individuálních konzultacích. Pracuji s dospělými i dětmi. Jsem přesvědčená, že pouze šťastná máma může vychovat šťastné děti.   Setkat se můžeme také na živých kurzech, které pro vás připravuji. Provázím vás také on-line kurzy a podporuji ve FB skupině Šťastná a spokojená žena.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.