Škola volá, připravte se a těšte se

Dnes za mnou byla maminka s malým Davídkem. David jde poprvé do školy a maličko se bojí. Na školu se těší, ale když si na to vzpomene, začne se také trochu bát.
„Jaké to tam asi bude? Budu mít kamarády?“ Ty a spousta dalších otázek se honí nejen jemu, ale i dalším dětem hlavou.

Spolu s Davídkem jsme namíchali Bachovy esence, protože už je zná, a ví, že mu pomáhají, a já jsem se díky němu rozhodla napsat tento článek.

Poprvé do školy. Jaké to je?

Je to jeden z nejvýznamnějších kroků v našem životě. Končí období her a začínají povinnosti, úkoly a je třeba dodržovat daná pravidla. Je to určitý přelom v životě.

První třída je vždy pro každou rodinu přínosem něčeho nového, rodina musí začít fungovat trochu jinak. Fungování některých věcí je jiné, „něco“ se změní.

Je to období důležité nejen pro děti, ale i vás jejich rodiče. Spousta nových věcí, nové prostředí, noví kamarádi.
Často i nový rytmus fungování: škola – kroužky – příprava – úkoly.

školák

Některé děti se do školy těší, jiné ne. Některé jdou úplně poprvé a další už ví, co je ve škole čeká. Všechny jsou plné očekávání. Je zde lehká nervozita, těšení se, netěšení se, strach, obavy…

Noví kamarádi, paní učitelka. „Splní se opravdu všechno, co nám dospěláci slibují?“

„Naučíš se číst a psát, najdeš si nové kamarády, bude se ti to líbit. Uvidíš…“ A co když ne, co když bude všechno jinak?

Rodiče je to hlavně na vás!

Buďte oporou, pozitivní, ale hlavně říkejte svým dětem pravdu. Neslibujte. Povídejte si spolu s dětmi, mluvte o pocitech. Zajímejte se o to, jak se vaše dítě cítí. Buďte otevření. Vzpomeňte si na sebe, jak se líbilo ve škole vám?

Bylo to vždycky super nebo tam bylo také něco nebo někdo, na co když si vzpomenete, tak je váš pocit nebo vzpomínka nepříjemná?

Povídejte dětem o tom, co je ve škole čeká, jak to ve škole chodí. Připravte je na různé situace. Při povídání zjistíte, že má vaše dítě možná z něčeho obavu, třeba něčemu nerozumí, neumí si danou situaci představit. Zkuste společně najít řešení. Řekněte jim, jak jste danou situaci vyřešili vy sami.

Můžete si zkusit na školu také hrát. Zkoušejte si různé úkoly, chvalte a motivujte, ale hlavně buďte spolu.

Někdy se stává, že děti slovy neumějí pojmenovat to, co zrovna cítí. Pokud jim dáte do ruky pastelku, obrázkem vám řeknou mnohem více. Psala jsem na toto téma článek „Když nechceš mluvit, maluj“.

Můžete vymyslet spoustu společných aktivit, které podpoří pocit jistoty,
že školu společně zvládnete:

  • Připravte si aktovku, kupte bačkorky.
  • Povídejte si, kudy a jak budete chodit do školy, jak dlouho vám bude cesta trvat.
  • Jděte společně nakupovat školní potřeby, kupte třeba nové pero nebo pastelky.
  • Připravte si místo, kde budete psát úkoly.
  • Udělejte změny v dětském pokoji (z dítěte se stává školák, potřebuje prostor pro školní pomůcky).
  • Kupte si v knihkupectví pracovní knihy pro děti a zkoušejte si, hrajte si.

V našich kurzech Snadné učení často od dětí slýcháme, že jim rodiče říkali, že to bude ve škole jinak, něž to teď je. Do školy se těšily a teď už je to nebaví, protože měly úplně jiné představy a ty se nenaplnily. Přišlo zklamání, možná i první školní neúspěch. Často v nich zůstane pocit, že rodiče neříkali pravdu, vždyť slibovali úplně něco jiného!

Připravte děti do školy tak, aby nebyly překvapené.

Podpořte děti, aby se nebály nového prostředí. Aby věděly, že všechno nové, co je čeká, je určitá výzva, dobrodružství.

Pokud se připravujete společně, tak také podporujete vzájemnou důvěru. Děti budou vědět, že kdyby se něco dělo, mohou za vámi kdykoliv přijít a povídat si s vámi a svoji případnou nepohodu vyřešit.

Můžete také využít našeho Edu Radostníka, pomocníka, kterého mají děti moc rády, a který bude vždycky na problémy, ale i radosti s vámi. Edovy modré karty, které naučí vás i vaše děti cviky na lepší soustředění, na to, jak zapojit obě mozkové hemisféry. Pomůže vašim dětem, aby je učení bavilo 🙂

Teď už nezbývá nic jinéhoněž nejen vašim dětem, ale i vám popřát šťastné vykročení do nového školního roku. Ať se daří!

 

Zdeňka Šulcová
Už více než 10 let pracuji se ženami a ukazuji jim cestu, jak objevit samu sebe Pomáhám jim najít sílu a odvahu udělat svůj první krok a být šťastná a spokojená žena.   Jsem autorka a lektorka sebe-rozvojových kurzů pro vás, potkat se můžeme také na individuálních konzultacích. Pracuji s dospělými i dětmi. Jsem přesvědčená, že pouze šťastná máma může vychovat šťastné děti.   Setkat se můžeme také na živých kurzech, které pro vás připravuji. Provázím vás také on-line kurzy a podporuji ve FB skupině Šťastná a spokojená žena.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.